GENÇ GİRİŞİMCİ ESNAFA 100 BİN TL’YE KADAR KREDİ

YÜZDE 100 FAİZ İNDİRİMİ VAR

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayan 30 yaş altı esnaf, onaylanan projelerini bankaya sunmaları durumunda 100 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirimli kredi desteği alabilecek.

Esnaf ve sanatkarlar, Halk Bankası’ndan doğrudan kullanacakları ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle alacakları kredilerde yüzde 50 faiz indirimiyle desteklenecek. Bakanlar Kurulu’nun konuyla ilgili kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Buna göre, esnaf ve sanatkarın finansman ihtiyacının uygun koşullarda karşılanması amacıyla önceki yıllarda alınan Bakanlar Kurulu kararıyla Halk Bankası tarafından ESKKK kefaletiyle veya doğrudan esnaf ve sanatkarlara kullandırılıp bakiyesi 2018’e devreden kredilerle bu sene sonuna kadar kullanılan kredilerde yüzde 50 faiz indirimi uygulanacak.

BORÇLARINI ÖDEMESİ GEREKİYOR

Esnafa makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu veya döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması için kullandırılan 30 bin lira tavanlı kredilerden bakiyesi 2018’e devredenler için yüzde 100 faiz indirimi sağlanacak. Ertelenmiş, taksitlendirilmiş, tasfiye olunacak alacaklar hesabında borcu bulunan veya yeniden yapılandırılmış kredi borcu olan esnafa borçların tamamı ödenmeden kredi açılamayacak.

KOSGEB eğitimini tamamlamalı

Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında en az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve bu belgeyle ilgili meslek kolunda son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara da faizsiz kredi desteği verilecek. KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç, KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini bitiren, 30 yaşını tamamlamamış genç girişimci esnafa KOSGEB tarafından onaylanan projelerini bankaya sunmalarıyla 100 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirimli kredi kullandırılabilecek.